podatki

Podatki dla prowadzących działalność gospodarczą w Niemczech


Podatki w Niemczech, wbrew powszechnej w Polsce opinii, są niższe niż w naszym kraju. Szczególnie do pewnego, dość wysokiego jak na polskie warunki, poziomu dochodów. Wyższe są na pewno podatki płacone przez przedsiębiorstwa posiadające osobowość prawą oraz inne podatki, nie związane z dochodami osobistymi.

Zgodnie z polsko-niemiecką umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą płaci podatek dochodowy tylko w kraju, w którym siedzibę ma jej przedsiębiorstwo. Jednakże osoby fizyczne zamieszkałe w Polsce oraz posiadające zarejestrowaną w Polsce działalność gospodarczą będą płaciły podatki w Polsce tak długo, jak Polska będzie jej głównym miejscem zamieszkania lub jej powiązania społeczne i gospodarcze będą ściślejsze z Polską niż jakimkolwiek innym krajem.

Samozatrudnienie oznacza możliwość odliczania od dochodu kosztów jego uzyskania, tak więc opodatkowana nie będzie cała suma otrzymana od zleceniodawcy, a tylko różnica między nią, a twoimi kosztami, poniesionymi na wykonanie usługi.
Sprawa jest dość skomplikowana, ale każdy niemiecki prawnik i biuro rachunkowe, specjalizujące się w obsłudze Polaków prowadzących własną działalność gospodarczą spokojnie sobie z tym poradzą. Dlatego też sugerujemy profesjonalną pomoc przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Drugim ważnym podatkiem z punktu widzenia prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest podatek VAT. W Niemczech wynosi on 19%, a sposób jego rozliczania jest zdecydowanie łatwiejszy do tego w Polsce, bowiem można to robić kwartalnie lub nawet rocznie, a nie ma obowiązku składania comiesięcznych deklaracji. Aby zostać płatnikiem tego podatku należy zarejestrować się w niemieckim urzędzie podatkowym wypełniając specjalny formularz, pozwalający na uzyskanie własnego numeru podatkowego.

Kolejnym ważnym podatkiem, szczególnie jeśli będziemy działać w branży budowlanej, jest podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer). Płacą go wszystkie osoby i firmy świadczące usługi budowlane. Do pobrania i odprowadzenia do urzędu skarbowego tego podatku zobowiązany jest zleceniodawca. Wysokość podatku ustalona jest na 15% od wartości usługi. Podatek ten dotyczy również usług wykonywanych przez polską firmę na terenie Niemiec.

Sposobem na jego uniknięcie jest złożenie odpowiedniego wniosku o zwolnienie z jego odprowadzania. Składa się go w urzędzie skarbowym odpowiednim do siedziby firmy. Jeżeli firma jest z Polski, urzędem właściwym jest urząd skarbowy w Oranienburgu. Po złożeniu takiego wniosku, niemal każda firma, również polska, zostaje zwolniona z jego odprowadzania.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen