podatki

Umsatzsteuer
Podatek od towarów i usług, podatek obrotowy - Mehrwertsteuer Uregulowania dla małych firm - Kleinunternehmen Regelung

Podatkowi obrotowemu podlegają wszystkie dochody uzyskane ze sprzedaży towarów iza wyświadczone przez dana firmę usługi. Warunkiem opodatkowania jest, że sprzedaż towarów i usług nastąpiła w ramach prowadzonej działalności i miejsce sprzedaży towarów i usług jest zlokalizowane na terenie Niemiec zgodnie z przepisami zawartymi w § 3 ff. UStG. Przy czym należy zwrócić uwagę, na fakt, że miejsce wykonania usługi w myśli przepisów podatkowych nie zawsze jest identyczne z rzeczywistym miejscem danej usługi.
Pomijając usługi wolne od podatku (§ 4 UStG), w niemieckim prawie o podatku obrotowym są ustalone dwie stawki podatkowe:
-ulgowa stawka podatkowa wynosząca 7%, której podlegają czasopisma, książki, artykuły spożywcze itp.
-regularna stawka podatkowa wynosząca 19% dla wszystkich innych usług.
Od tej zasady istnieją jak w każdym prawie podatkowym wyjątki. Do takich należą miedzy innymi: Uregulowania dotyczące małych przedsiębiorstw (§19 ustęp 1 UStG) - Kleinunternehmen-Regelung.
Prowadzący działalność gospodarcza mają możliwość nienaliczania podatku obrotowego (MWM) za wyświadczone przez siebie usługi. Warunkiem jest, że obroty firmy w roku poprzednim nie przekraczały kwoty 17.500,00 Euro, a w bieżącym roku według przewidywań, nie przekroczą kwoty 50.000,00 Euro. Przy zastosowaniu wymienionych przepisów paragrafu 19 ustęp 1 UStG wypisując racnunek za sprzedaż towarów lub za wykonaną, usługę nie dolicza się podatku obrotowego (MwSt) do Kwoty netto, ale rachunek musi zawierać wskazówkę o zastosowaniu wymienionego przepisu.
Wskazówka: np. kein Umsatzsteuer Ausweiss gemäß § 19 Abs. 1 UstG. Kleinunternehmen-Regelung. Tej kwoty 17.500,00 Euro nie należy traktować, jako kwoty zwolnionej od podatku, co bardzo często jest tak interpretowane. Kwota ta stanowi tylko granice rocznego obrotu, przy której jest możliwe zastosowanie powyższych przepisów. Nie ma to nic wspólnego z podatkiem dochodowym jak również z podatkiem od działalności.
Dla lepszego zrozumienia poniższy przykład:
Firma: Trockenbauer XY założona 15.01.2010 -
przewidywane obroty w roku 2010 -16.000,00 Euro
zadeklarowała ze skorzysta z powyższych przepisów,jako Kleinunternehmen. Rachunki są wypisywane netto, bez naliczania podatku MwSt.
Np. Rachunek 100,000,00 Euro
MwSt 0,00 Euro
Kwota Rachunku 100,000,00 Euro
Jak długo mogą firmy korzystać z powyższych uregulowań?
Tak długo, dopóki będą spełnione wymogi powyższych przepisów tzn. roczny obrót w roku minionym nie przekroczy kwoty 17.500,00 Euro a planowany na rok bieżący jest niższy jak 50.000,00 Euro. Przykład w wymienionej firmy:

Osiągnięty obrót w roku 2010 16.000,00 < jak 17.500,00 Euro - warunki spełnione, aby w roku 2011 pozostać nadal jako Kleinunternehmen Osiągnięty obrót w roku 2011 17.400,00 < jak 17.500,00 Euro - warunki spełnione, aby w roku 2012 pozostać nadal jako Kleinunternehmen Osiągnięty obrót w roku 2012 25.000,00 >jak 17.500,00 Euro - granica dopuszczalnych obrotów została przekroczona to znaczy, ze od 01.01.2013 roku, firma ta, jest zobowiązana do regularnego naliczania podatku MwSt.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że kwota 17.500,00 stanowi roczny obrót. W przypadku, kiedy dana firma rozpoczyna działalność gospodarczą w trakcie roku, należy osiągnięty obrót przeliczyć na obrót roczny np.
Firma rozpoczęła działalność 01.09.2010 i osiągnęła w roku 2010 obrót 10.000,00 Euro. W przeliczeniu na roczny obrót otrzymamy następującą lavotc: 10.000,00:4 x 12 = 30.000,00 Euro. Kwota ta jest wyższa od 17.500,00 Euro, to znaczy, że powyższa firma od 01.01.2011 jest zobowiązana do naliczania MwSt i rozliczania się z Urzędem Skarbowym z tego podatku w trybie miesięcznym lub kwartalnym.
Często zadawanym pytaniem w tej materii jest pytanie, co jest korzystniejsze?
naliczać podatek obrotowy, czy skorzystać z możliwości dla małych firm i nie naliczać tego podatku. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, zależy to od branży i specyfiki wykonywanych usług. Korzystnym efektem powyższych przepisów jest fakt, że małe firmy nie naliczając podatku obrotowego, nie muszą sporządzać deklaracji dotyczących tego podatku (USt YA miesięcznie lub kwartalnie) rozliczają się raz w roku.
Natomiast, jeżeli naliczamy podatek obrotowy, dostajemy go od zleceniodawcy to musimy odprowadzić go do urzędu Skarbowego. To są w zasadzie pieniądze, które przechodzą od zleceniodawcy poprzez nasza firmę i trafiają do fiskusa.
Zastosowanie wymienionych przepisów jest korzystne
przede wszystkim w przypadku wykonywania usułg dla osób prywatnych, ponieważ istnieje większa możliwość regulowania ceny za usługę.
Błędne jest również następujące rozumowanie; jeżeli jestem małą firmą, nie naliczam podatku obrotowego, to nie mogę nic odliczyć jako koszt firmy. Kryteria wydatków, które mogą stanowić koszty prowadzenia działalności są takie same, dla małych firm jak i dla firm, które są płatnikami podatku obrotowego.
To tylko kilka ogólnych informacji i uwag dotyczących uregulowania dla małych firmy w zakresie podatku obrotowego.
Ciąg dalszy w następnym wydaniu, MwSt w branży budowlanej.

8 Kommentare:

  1. Witam serdecznie!

    W sprawie prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Niemczech interesuje mnie sprawa odpowiedniego oprogramowania do zastosowania w firmie. Który program do wystawiania faktur jest godny polecenia? Będę wdzięczny za polecenie. Pozdrawiam!

    AntwortenLöschen
  2. Z podatkami nie jest tak prosto jak się wydaje, ja niestety nie ogarniam za bardzo tego ale dużo infromacji czytam na http://szybkafaktura.pl/blog/przychody-dochody-obroty-rozroznienie-i-znaczenie/

    AntwortenLöschen
  3. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    AntwortenLöschen
  4. Akurat jeśli chodzi o ten kraj to nigdy nie miałam z nimi nic wspólnego w kwestii podatkowej. Za to jak czytałam na stronie https://www.biznesradar.pl/a/94701,co-to-jest-vat-compliance to już zdaję sobie sprawę z tego czym jest Vat Compliance.

    AntwortenLöschen
  5. Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.

    AntwortenLöschen
  6. U mnie takimi kwestiami zajmuje się księgowa i muszę przyznać, że ja skupiam się na prowadzeniu firmy. Myślę, że również dość ważną kwestią jest to napisano w https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/ czyli przeprowadzenie archiwizacji w firmie.

    AntwortenLöschen
  7. Aby mieć pewność, ze podatek jest prawidłowo rozliczony lepiej skorzystać ze wsparcia VAT Compliance https://kpmgspot.pl/produkt/vat-compliance/ . Dzięki temu można uniknąć nieprawidłowości, a co za tym idzie wysokich kar nałożonych przez organy skarbowe.

    AntwortenLöschen
  8. Warto zrozumieć, jakie obciążenia podatkowe panują w różnych krajach, aby świadomie podejmować decyzje finansowe. Poznanie systemu podatkowego Niemiec może być inspirujące dla innych krajów, dążących do sprawiedliwego i efektywnego opodatkowania.
    https://kancelariagospodarcza.pl/

    AntwortenLöschen